Matheus Enholm (SD)

Matheus Enholm (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Egenföretagare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post matheus.enholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Kvittningsperson 2021-09-27 – 2022-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, demokratikommittén 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Munkedal 14-18. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-18. Samhällsbyggnadsråd, Munkedal 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Västra Götaland Norra 15-. Riksvalberedare SD 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Riksarkivets tillsyn

Skriftlig fråga 2020/21:1627 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2020/21:1627 Riksarkivets tillsyn av Matheus Enholm SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Tidningen Dagens Nyheter har rapporterat om undermålig hantering av akter och handlingar på Stockholms tingsrätt. Enligt anonyma uppgiftslämnare och filmsekvenser som tidningen fått ta del av ligger tiotusentals

Inlämnad: 2021-02-04 Svarsdatum: 2021-02-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1627 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 84 kB)

Återupptagande av trafik på Lysekilsbanan

Skriftlig fråga 2020/21:1381 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2020/21:1381 Återupptagande av trafik på Lysekilsbanan av Matheus Enholm SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I en tidigare fråga till statsrådet om Lysekilsbanans avveckling fick jag följande svar: Om det inkommer förfrågningar till Trafikverket om att återigen trafikera Lysekilsbanan och det kan antas

Inlämnad: 2021-01-21 Svarsdatum: 2021-02-03 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1381 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 91 kB)

Avvecklingen av Lysekilsbanan

Skriftlig fråga 2020/21:1169 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2020/21:1169 Avvecklingen av Lysekilsbanan av Matheus Enholm SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S År 2018 beslutade Trafikverkets styrelse att underhållet på Lysekilsbanan skulle upphöra. Detta var ett steg i ledet för att sedan kunna avveckla den helt och hållet. Under 2021 kan man nu ta det beslutet och

Inlämnad: 2021-01-04 Svarsdatum: 2021-01-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1169 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.