Matheus Enholm (SD)

Matheus Enholm (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Egenföretagare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post matheus.enholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Kvittningsperson 2021-09-27 – 2022-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, demokratikommittén 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Munkedal 14-18. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-18. Samhällsbyggnadsråd, Munkedal 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Västra Götaland Norra 15-. Riksvalberedare SD 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten

Motion 2021/22:4328 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4328 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den delen den avser begränsningar av grundlagsskyddet för vissa söktjänster. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4328 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4328 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer

Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en revidering av föreningsfriheten för att möjliggöra förbud mot deltagande i,


Utskottsberedning: 2021/22:KU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:52 Förstärkt skydd för väljare vid röstmottagning

Motion 2021/22:4289 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4289 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:52 Förstärkt skydd för väljare vid röstmottagning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering och reformering av valsedelssystemet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:KU6
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4289 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4289 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.