Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för tisdag 24 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Matheus Enholm (SD)

Matheus Enholm (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Egenföretagare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post matheus.enholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Kvittningsperson 2021-09-27 – 2022-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, demokratikommittén 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Munkedal 14-18. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-18. Samhällsbyggnadsråd, Munkedal 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Västra Götaland Norra 15-. Riksvalberedare SD 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Informell styrning av länsstyrelserna

Skriftlig fråga 2018/19:460 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2018/19:460 Informell styrning av länsstyrelserna av Matheus Enholm SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I sin granskningsrapport  Vanans makt regeringen styrning av länsstyrelserna RIR 2019:2 anför Riksrevisionen att förekomster av minnesanteckningar från myndighetsdialogen med länsstyrelserna varierar från

Inlämnad: 2019-03-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:460 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 102 kB)

med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en förnyad översyn av samtjänstlagen


Utskottsberedning: 2018/19:KU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Riksdagens möjligheter till misstroendeförklaring

Skriftlig fråga 2018/19:91 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2018/19:91 Riksdagens möjligheter till misstroendeförklaring av Matheus Enholm SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en intervju i Dagens Nyheter svarar statsminister Stefan Löfven på flera frågor. Enligt uppgift i artikeln spekulerar statsministern om att han vill urholka riksdagens mandat

Inlämnad: 2019-01-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:91 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.