Mathias Bengtsson (KD)

Mathias Bengtsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 165
Född år 1998
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mathias.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-11-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-11-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

Upprustning av Inlandsbanan och Kinnekullebanan

Motion 2022/23:1799 av Magnus Jacobsson och Mathias Bengtsson (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1799 av Magnus Jacobsson och Mathias Bengtsson båda KD Upprustning av Inlandsbanan och Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en upprustning och utbyggnad av Inlandsbanan och Kinnekullebanan och tillkännager detta

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1799 av Magnus Jacobsson och Mathias Bengtsson (båda KD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1799 av Magnus Jacobsson och Mathias Bengtsson (båda KD) (pdf, 76 kB)

En samlad socialförsäkringsmyndighet

Motion 2022/23:1398 av Mathias Bengtsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1398 av Mathias Bengtsson KD En samlad socialförsäkringsmyndighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en samlad socialförsäkringsmyndighet i enlighet med motionens intentioner och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: SfU

Motion 2022/23:1398 av Mathias Bengtsson (KD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1398 av Mathias Bengtsson (KD) (pdf, 74 kB)

En flexibel föräldraförsäkring

Motion 2022/23:1397 av Mathias Bengtsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1397 av Mathias Bengtsson KD En flexibel föräldraförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en friare föräldraförsäkring med fler dubbeldagar, avskaffad kvotering och möjlighet att överlåta föräldrapenningen till annan närstående och

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: SfU

Motion 2022/23:1397 av Mathias Bengtsson (KD) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1397 av Mathias Bengtsson (KD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.