Mathias Tegnér (S)

Mathias Tegnér (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 210
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864827
E-post mathias.tegner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-05-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-14 – 2015-10-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-06-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-01 – 2021-05-31
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-11-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-05-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2016-04-18 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141014-). Ledamot EU-nämnden 16-18 och näringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, socialförsäkringsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-18 och EU-nämnden 18-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Christer Tegnér och ekonomiassistenten Karin Tegnér, f. Marianne Byrhammar.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tyresö, slutår 98. Fil.kand. historia, Stockholms universitet 00-02. Civilekonomexamen 05-08.
  • Anställningar

    Reseledare, Fritidsresor, 03-05. Accounting Controller, Hennes & Mauritz AB 09-10, Accounting Manager 10-13 och Head of Corporate Accounting.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-18. Ledamot, Swedacs insynsråd 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Tyresö 98-. Ersättare, kommunstyrelsen, Tyresö 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen och socialnämnden, Tyresö. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden, Tyresö 97-98 och ledamot 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Tyresö.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, socialdemokratiska ekonomklubben, Handelshögskolan Stockholm 06-07. Styrelseledamot, Tyresö Bostäder 07-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Tyresö 13-14 och ordförande 14-. Styrelseledamot, Stockholms Ishockeyförbund 15-. Styrelseledamot, Stockholmsidrotten 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mänskliga rättigheter i Latinamerika

Motion 2020/21:2642 av Mathias Tegnér och Serkan Köse (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2642 av Mathias Tegnér och Serkan Köse båda S Mänskliga rättigheter i Latinamerika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att uppmärksamma situationen för de mänskliga rättigheterna i Latinamerika och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:2642 av Mathias Tegnér och Serkan Köse (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2642 av Mathias Tegnér och Serkan Köse (båda S) (pdf, 86 kB)

Mänskliga rättigheter i protesternas Chile

Motion 2020/21:2204 av Serkan Köse och Mathias Tegnér (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2204 av Serkan Köse och Mathias Tegnér båda S Mänskliga rättigheter i protesternas Chile Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att uppmärksamma situationen för de mänskliga rättigheterna i Chile och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:2204 av Serkan Köse och Mathias Tegnér (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2204 av Serkan Köse och Mathias Tegnér (båda S) (pdf, 86 kB)

Kurder och Kurdistan

Motion 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. S Kurder och Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kurder och Kurdistan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder utgör idag Mellanösterns fjärde största folkgrupp. Av olika anledningar råder


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:2068 av Dag Larsson m.fl. (S) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se