Matilda Ernkrans (S)

Matilda Ernkrans (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Arbetsförmedlare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post matilda.ernkrans[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2006-02-20
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2019-01-21 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2007-08-29 – 2019-01-20
    • Ledig 2006-10-02 – 2007-08-28
    • Ordinarie 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2004-05-03 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-05-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande 2022-10-19 –
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-11-06
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-060220). Ledamot kulturutskottet 04-06 och socialförsäkringsutskottet 06-10. Ordförande miljö- och jordbruksutskottet 10-18 och ordförande utbildningsutskottet 18-19. Suppleant kulturutskottet 02-04, arbetsmarknadsutskottet 02 och 07-10, bostadsutskottet 03-06 och näringsutskottet 14-18. Ledamot krigsdelegationen 10-18. Statsråd (minister för högre utbildning och forskning), Utbildningsdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Kommuntjänstemannen Jan Karlsson och undersköterskan Carita Ernkrans.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 92. Högskole-/universitetsstudier i statsvetenskap, nationalekonomi och sociologi 95-02.
  • Anställningar

    Köksbiträde, Hallsbergs kommun 91-93. Arbetsförmedlare, Hallsberg 93-. Vårdbiträde, Hallsbergs kommun 97. Politisk sekreterare, Örebro läns landsting 98.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 95-07 och 10-. Vice ordförande, kommunfullmäktige 03-07. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 94-98 och fastighetsnämnden, vice ordförande 98-02. Ledamot, myndighetsnämnden 03-07. Ledamot, hälso- och sjukvårdsberedningen, Örebro läns landsting 98-02. Vice ordförande, Hallsbergs bostadsstiftelse 98-02. Ledamot, Sydnärkes utbildningsförbund 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Hallsberg 91-, ordförande 95-99. Styrelseledamot, Långängens socialdemokratiska förening 91-94 och Kårstahults socialdemokratiska förening 94-07. Styrelseledamot, Hallsbergs arbetarekommun 95-, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Rallarrosen (socialdemokratisk kvinnoklubb) 01-. Ordförande, Nya (s), socialdemokratisk förening 05-. Ledamot, partidistriktets styrelse 07-. Ersättare, Socialdemokraternas partistyrelse 11-.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Sveriges prioriteringar inför EU-ordförandeskapet

Interpellation 2022/23:12 av Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2022/23:12 Sveriges prioriteringar inför EU-ordförandeskapet av Matilda Ernkrans S till Statsrådet Jessika Roswall M I januari tar Sverige över ordförandeklubban i EU. Sverige kommer att få hantera många viktiga frågor inte minst gäller det fortsatt stöd till Ukraina. EU måste hålla ihop och fortsätta sitt ekonomiska,

Inlämnad: 2022-10-27 Svarsdatum: 2022-11-15 Besvarare: Statsrådet Jessika Roswall (M)

Interpellation 2022/23:12 av Matilda Ernkrans (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges prioriteringar inför EU-ordförandeskapet

Avräkning på demokratibiståndet för flyktingar från Ukraina

Interpellation 2021/22:511 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2021/22:511 Avräkning på demokratibiståndet för flyktingar från Ukraina av Joar Forssell L till Statsrådet Matilda Ernkrans S För några veckor sedan uppmärksammades avräkningarna av biståndet till kriget i Ukraina. Regeringen har gjort stora avräkningar på biståndet. Dessa är ojämnt fördelade över olika

Inlämnad: 2022-05-20 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2021/22:511 av Joar Forssell (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avräkning på demokratibiståndet för flyktingar från Ukraina

Avräkningar från budgeten för internationellt utvecklingssamarbete

Interpellation 2021/22:451 av Janine Alm Ericson (MP)

Interpellation 2021/22:451 Avräkningar från budgeten för internationellt utvecklingssamarbete av Janine Alm Ericson MP till Finansminister Mikael Damberg S Putins besinningslösa attack på Ukraina har i grunden skakat om norra Europa och ställt vår säkerhetsordning på sin spets. Att helt oprovocerat attackera ett fredligt

Inlämnad: 2022-04-13 Svarsdatum: 2022-05-13 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2021/22:451 av Janine Alm Ericson (MP) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avräkningar från budgeten för internationellt utvecklingssamarbete

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.