Mats Berglund (MP)

Mats Berglund (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.berglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Maria Ferm
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-23 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-01-23 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:UbU14 9 maj 2019 Forskning
Debatt om förslag 2018/19:UbU13 9 maj 2019 Högskolan
Debatt om förslag 2018/19:SfU21 7 maj 2019 Ekonomisk familjepolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se