Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 17- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant civilutskottet 14-17 och försvarsutskottet 14-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 198 kB) Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 216 kB)

med anledning av prop. 2019/20:150 Mer likabehandling och ett stärkt skydd vid utstationering

Motion 2019/20:3597 av Mats Green m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2019/20:3597 av Mats Green m.fl. M, C, KD, L med anledning av prop. 2019/20:150 Mer likabehandling och ett stärkt skydd vid utstationering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett reviderat


Utskottsberedning: 2019/20:AU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3597 av Mats Green m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3597 av Mats Green m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:155 Tillfälliga bemyndiganden i smittskyddslagen med anledning av det virus som orsakar covid-19

Motion 2019/20:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3568 av Ulf Kristersson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:155 Tillfälliga bemyndiganden i smittskyddslagen med anledning av det virus som orsakar covid-19 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i smittskyddslagen 2004:168 med de ändringarna


Utskottsberedning: 2019/20:SoU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2019/20:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se