Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2019-05-15
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 17- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant civilutskottet 14-17 och försvarsutskottet 14-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:13 Riksrevisionens rapport om arbetssökande över 55 år

Motion 2021/22:4228 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4228 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:13 Riksrevisionens rapport om arbetssökande över 55 år Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Arbetsförmedlingen i uppdrag att anpassa stöd och insatser till


Utskottsberedning: 2021/22:AU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4228 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4228 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 81 kB)

Bättre matchning för inträde på arbetsmarknaden och yrkesväxling senare i livet

Motion 2021/22:3987 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3987 av Kristina Axén Olin m.fl. M Bättre matchning för inträde på arbetsmarknaden och yrkesväxling senare i livet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka studie- och yrkesvägledningen i skolan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:AU7 2021/22:SkU13 2021/22:SkU14 2021/22:UbU15 2021/22:UbU17 2021/22:UbU18 2021/22:UbU19
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2021/22:3987 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:3987 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 112 kB)

Så får vi ordning på Sverige – Hälso- och sjukvård

Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. M Så får vi ordning på Sverige Hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett nationellt mål gällande vårdköerna och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2021/22:SoU11 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU16 2021/22:SoU17
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 30 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 114 kB) Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 225 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.