Mats Nordberg (SD)

Mats Nordberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 345
Titel Konsult i skogsfrågor.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.nordberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-01-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2021-01-15 – 2021-10-20
    • Suppleant 2019-02-07 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Skogsmästaren Perola Nordberg och läraren Marianne Nordberg.
  • Utbildning

    Gymnasium, naturvetenskaplig linje, slutår 78. Försvarets tolkskola 81. Skogshögskolan 83. Fil.dr., Sveriges lantbruksuniversitet 07.
  • Anställningar

    Har arbetat för en lång rad skogsföretag i Sverige och Europa samt inom internationellt samarbete åt bl.a. Sida, USAID och FN (FAO).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 14-. Regionfullmäktig, Dalarna 18-. Ersättare, kommunstyrelsen Falun 14-18.
  • Litteratur

    State forest management reforms in three ex-Soviet republics (07).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hantering av biståndet till Etiopien med anledning av konflikten i Tigray

Skriftlig fråga 2020/21:3413 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2020/21:3413 Hantering av biståndet till Etiopien med anledning av konflikten i Tigray av Mats Nordberg SD till Statsrådet Per Olsson Fridh MP Sverige har i många år varit en av de största biståndsgivarna till Etiopien. Bara sedan 1998 har Sverige bidragit med över 8 miljarder kronor, men även under den stora svältkatastrofen

Inlämnad: 2021-08-04 Svarsdatum: 2021-08-20 Besvarare: Statsrådet Per Olsson Fridh (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3413 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 88 kB)

Brev angående EU:s skogsstrategi

Skriftlig fråga 2020/21:3377 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2020/21:3377 Brev angående EU:s skogsstrategi av Mats Nordberg SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Den 19 mars i år diskuterades i EU-nämnden ett brev daterat 2 mars angående EU:s skogsstrategi, underskrivet av skogsländerna Österrike, Finland, Estland, Lettland, Litauen, Polen, Bulgarien, Tjeckien, Slovakien,

Inlämnad: 2021-07-26 Svarsdatum: 2021-08-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3377 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 108 kB)

EU-kommissionens förslag till ny LULUCF-nivå

Skriftlig fråga 2020/21:3376 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2020/21:3376 EU-kommissionens förslag till ny LULUCF-nivå av Mats Nordberg SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Under 2019 och början av 2020 pågick ett intensivt arbete i Regeringskansliet och riksdagen för att finna en kompromiss beträffande LULUCF-nivån på den årliga kolsänka som skogen, genom att avverkningsvolymen

Inlämnad: 2021-07-26 Svarsdatum: 2021-08-10 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3376 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se