Mats Nordberg (SD)

Mats Nordberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 345
Titel Konsult i skogsfrågor.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.nordberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-01-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2021-01-15 – 2021-10-20
    • Suppleant 2019-02-07 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Skogsmästaren Perola Nordberg och läraren Marianne Nordberg.
  • Utbildning

    Gymnasium, naturvetenskaplig linje, slutår 78. Försvarets tolkskola 81. Skogshögskolan 83. Fil.dr., Sveriges lantbruksuniversitet 07.
  • Anställningar

    Har arbetat för en lång rad skogsföretag i Sverige och Europa samt inom internationellt samarbete åt bl.a. Sida, USAID och FN (FAO).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 14-. Regionfullmäktig, Dalarna 18-. Ersättare, kommunstyrelsen Falun 14-18.
  • Litteratur

    State forest management reforms in three ex-Soviet republics (07).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ändringar rörande platspåseskatten

Skriftlig fråga 2020/21:2410 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2020/21:2410 Ändringar rörande platspåseskatten av Mats Nordberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Helsingborgsföretaget Gaia Biomaterials har utvecklat plastpåsar som enligt företaget självt är nedbrytbara i vanlig hemkompost och kan användas upp till 50 gånger. Ändå drabbas dessa påsar av regeringens

Inlämnad: 2021-03-29 Svarsdatum: 2021-04-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2410 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 88 kB)

Tillgången till ryskt och kinesiskt vaccin mot covid-19

Skriftlig fråga 2020/21:2360 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2020/21:2360 Tillgången till ryskt och kinesiskt vaccin mot covid-19 av Mats Nordberg SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 12 februari ställde jag en fråga till utrikesministern om hur ministern verkar för att genom samarbete i utvalda tekniska frågor, exempelvis vacciner mot covid-19, bidra till att motverka

Inlämnad: 2021-03-26 Svarsdatum: 2021-04-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2360 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 93 kB)

Svenska ekonomiska intressen i internationella handelsöverenskommelser

Skriftlig fråga 2020/21:1869 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2020/21:1869 Svenska ekonomiska intressen i internationella handelsöverenskommelser av Mats Nordberg SD till Statsrådet Anna Hallberg S I en intervju i Svenska Dagbladet den 13 februari 2021 uttrycker utrikeshandelsministern sin förhoppning att utnämnandet av Ngozi Okonjo-Iweala till ny chef för World Trade Organization

Inlämnad: 2021-02-17 Svarsdatum: 2021-02-24 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1869 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.