Mats Nordberg (SD)

Mats Nordberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 345
Titel Konsult i skogsfrågor.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.nordberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Skogsmästaren Perola Nordberg och läraren Marianne Nordberg.
  • Utbildning

    Gymnasium, naturvetenskaplig linje, slutår 78. Försvarets tolkskola 81. Skogshögskolan 83. Fil.dr., Sveriges lantbruksuniversitet 07.
  • Anställningar

    Har arbetat för en lång rad skogsföretag i Sverige och Europa samt inom internationellt samarbete åt bl.a. Sida, USAID och FN (FAO).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 14-. Regionfullmäktig, Dalarna 18-. Ersättare, kommunstyrelsen Falun 14-18.
  • Litteratur

    State forest management reforms in three ex-Soviet republics (07).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges redovisning av skyddade arealer

Skriftlig fråga 2019/20:1774 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2019/20:1774 Sveriges redovisning av skyddade arealer av Mats Nordberg SD till Statsrådet Jennie Nilsson S LRF:s rapport Sveriges internationella åtaganden om skydd av natur påtalar att Tysklands och andra EU-länders sätt att redovisa skyddad natur leder till högre redovisade skyddade arealer än Sveriges. Eftersom

Inlämnad: 2020-07-08 Svarsdatum: 2020-07-23 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1774 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 106 kB)

Tillgång för allmänheten till handsprit och enkla munskydd

Skriftlig fråga 2019/20:1158 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2019/20:1158 Tillgång för allmänheten till handsprit och enkla munskydd av Mats Nordberg SD till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har inte lyckats särskilt väl med att begränsa spridningen av covid-19. Eftersom ingen eller mycket liten stickprovsmätning av smittade ägt rum vet vi inte hur många som smittats,

Inlämnad: 2020-04-06 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1158 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2019/20:65 En samlad politik för klimatet - klimatpolitisk handlingsplan

Motion 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:65 En samlad politik för klimatet klimatpolitisk handlingsplan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en analys av hur förslagen


Utskottsberedning: 2019/20:MJU16
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se