Mats Persson (L)

Mats Persson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 95
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-07 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinarie 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2022-04-08 –
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-16, finansutskottet 16- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Kostnader för bundna bolån

Skriftlig fråga 2021/22:1475 av Mats Persson (L)

Fråga 2021/22:1475 Kostnader för bundna bolån av Mats Persson L till Statsrådet Max Elger S Riksbankens planer på att höja reporäntan gör att osäkerheten ökar för många hushåll. Allt fler väljer nu därför att binda sina bolån. Men för den som vill sälja sitt boende innan bindningstiden på lånet har löpt ut väntar omotiverat

Inlämnad: 2022-04-20 Svarsdatum: 2022-04-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1475 av Mats Persson (L) (pdf, 86 kB)

Åtgärder med anledning av höga elpriser

Skriftlig fråga 2021/22:1382 av Mats Persson (L)

Fråga 2021/22:1382 Åtgärder med anledning av höga elpriser av Mats Persson L till Statsrådet Khashayar Farmanbar S De senaste åren har elpriserna rusat till historiskt höga nivåer i Sverige. Problematiken har sin grund i att Sverige aktivt har lagt ned ett antal kärnkraftsreaktorer. Indelningen i elprisområden gör att

Inlämnad: 2022-03-29 Svarsdatum: 2022-04-06 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1382 av Mats Persson (L) (pdf, 88 kB)

European Spallation Source (ESS)

Skriftlig fråga 2021/22:819 av Mats Persson (L)

Fråga 2021/22:819 European Spallation Source ESS av Mats Persson L till Utbildningsminister Anna Ekström S European Spallation Source ESSsom just nu byggs i Lund, är en forskningsanläggning som har stor betydelse för Skåne, Sverige och Europa. Denna tvärvetenskapliga forskningsanläggning är en forskningsinfrastruktur där

Inlämnad: 2022-01-19 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2021/22:819 av Mats Persson (L) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.