Mats Persson (L)

Mats Persson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 95
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-07 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinarie 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2022-04-08 –
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-16, finansutskottet 16- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD)

Interpellation 2016/17:601 Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin av Dennis Dioukarev SD till Socialminister Annika Strandhäll S Psykisk ohälsa och självmord är folkhälsoproblem som sällan får det utrymme det förtjänar i den politiska debatten. Det drabbar alla sociala klasser, män som kvinnor, gamla som unga. Men

Inlämnad: 2017-08-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Trygghet i utsatta områden

Interpellation 2016/17:584 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2016/17:584 Trygghet i utsatta områden av Johan Hultberg M till Statsrådet Anders Ygeman S Polisens utredningsresultat är de lägsta på 16 år. Var tredje kvinna känner sig otrygg i sitt eget bostadsområde. Kriminella gäng tar över i allt fler områden. Sverige upplever en allvarlig trygghetskris som måste

Inlämnad: 2017-06-26 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:584 av Johan Hultberg (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghet i utsatta områden

Kritik mot förslaget om ny sjukskatt

Interpellation 2015/16:730 av Mats Persson (L)

Interpellation 2015/16:730 Kritik mot förslaget om ny sjukskatt av Mats Persson L till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Kostnaderna för sjukskrivningarna skenar. Fram till 2019 kommer kostnaderna att öka kraftigt. Det kommer att skapa stora hål i statsfinanserna och tränga undan viktiga och välbehövliga prioriteringar.

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:730 av Mats Persson (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot förslaget om ny sjukskatt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.