Mats Persson (L)

Mats Persson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 95
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-07 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinarie 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2022-04-08 –
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-16, finansutskottet 16- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 – Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser

Motion 2021/22:4764 av Mats Persson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4764 av Mats Persson m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om kompensation för höga drivmedelskostnader.

Inlämnad: 2022-06-08 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:FiU48

Motion 2021/22:4764 av Mats Persson m.fl. (L) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4764 av Mats Persson m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård

Motion 2021/22:4745 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4745 av Bengt Eliasson m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påskynda genomförandet av förstärkningen av rätten till personlig assistans

Inlämnad: 2022-05-20 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:SoU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4745 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4745 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023

Motion 2021/22:4751 av Helena Gellerman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4751 av Helena Gellerman m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt ska justera reduktionsplikten i enlighet med riksdagens

Inlämnad: 2022-05-20 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:MJU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4751 av Helena Gellerman m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4751 av Helena Gellerman m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.