Mats Persson (L)

Mats Persson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 95
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-07 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinarie 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-16, finansutskottet 16- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster

Motion 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser hyresgästers rätt att få ett nytt lägenhetsavtal på grund av att en lägenhet förstörs. Riksdagen avslår propositionen


Utskottsberedning: 2021/22:CU2

Motion 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2020/21:193 Genomförande av visselblåsardirektivet

Motion 2020/21:4091 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:4091 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:193 Genomförande av visselblåsardirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden med den ändringen att det bör klargöras att larm om


Utskottsberedning: 2020/21:AU13

Motion 2020/21:4091 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4091 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott

Motion 2020/21:4080 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:4080 av Johan Pehrson m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en tulltjänstemans befogenhet att ingripa mot brott inte ska vara begränsad


Utskottsberedning: 2020/21:JuU37
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4080 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4080 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se