Mats Persson (L)

Mats Persson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 95
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-07 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinarie 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-16, finansutskottet 16- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Grundskola med kunskapsfokus

Motion 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. L Grundskola med kunskapsfokus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en grundskola med kunskap som huvuduppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skolan


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Integration med start i förskolan

Motion 2020/21:3279 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3279 av Roger Haddad m.fl. L Integration med start i förskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tillgänglig och pedagogisk stimulerande miljö för alla barn i förskolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3279 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3279 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 90 kB)

Forskning och innovation i Sverige

Motion 2020/21:3237 av Maria Nilsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3237 av Maria Nilsson m.fl. L Forskning och innovation i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att på sikt höja de statliga anslagen till svensk forskning genom att införa ett enprocentsmål och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: NU UbU

Motion 2020/21:3237 av Maria Nilsson m.fl. (L) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:3237 av Maria Nilsson m.fl. (L) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se