Mats Pertoft (MP)

Mats Pertoft (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-04-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-15 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Ersättare 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2006-10-04 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Extra suppleant 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Vice ordförande 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Extra suppleant 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-01-25 – 2018-04-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10, 11-14 och 15-16 (ersättare 151211-160806). Ledamot utbildningsutskottet 06-10, skatteutskottet 11-14 och vice ordförande justitieutskottet 15-16. Suppleant trafikutskottet 08-09, finansutskottet 06-07, 08, 09-10 och 11-14 och extra suppleant 15-16. Kvittningsman 06-10.
  • Föräldrar

    Ingenjören Curt Pertoft och arkivarien Maj-Britt Pertoft, f. Walldén.
  • Utbildning

    Freiherr-vom-Stein Gymnasium, latinlinje, Frankfurt/Main, Västtyskland. Gymnasieskola, samhällslinjen, Grännaskolan, Gränna, slutår 73. Sociologi, Johan-Wolfgang-von-Goethe Universität, Frankfurt/Main 74-78. Cykel- och mopedreparatörsutbildning, AMS, Göteborg 80. Diplomutbildning som eurytmist, Rudolf-Steiner högskolan, Järna 81-85.
  • Anställningar

    Hamnarbetare, Göteborg 79-81. Lärarvikarie 80-81. Lärare, Kristoffergården, Järna 85-86. Eurytmilärare, Martinskolan, Stockholm 86-90. Lärare och ekonomiansvarig, Solvikskolan 90-97. Ekonomiansvarig, Ängsholmens arbets- och boendekollektiv, ett behandlingshem för kvinnor i kris, Mörkö 97-00. Kommunalråd, Miljöpartiet, Södertälje 00-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen Regeringskansliet 16-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Skolinspektionens insynsråd 09-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 94-09. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 94-06. Ledamot, utbildningsnämnden, Södertälje 98-06. Hölö-Mörkö kommundelsnämnd 90-98. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Miljöpartiet, Södertälje 95-02. Ledamot, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-07. Föreningsordförande, Vågbrytaren, mot hälsovådlig elektromagnetisk strålning 01-03. Styrelseledamot, Telgekoncernen 02-06. Ordförande, Miljöpartiet Stockholmsregionen 10-16. Ordförande, Telge inköp 14-. Ordförande, Stiftelsen Drivhuset, Södertälje 15-. Styrelseledamot, Famna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:834 av Pertoft, Mats (mp) 28 augusti 2008 Den utlovade höjningen av studiemedlen
Interpellationsdebatt 2007/08:832 av Pertoft, Mats (mp) 28 augusti 2008 Behovet av nationella kriterier för betygsliknande omdömen
Interpellationsdebatt 2007/08:833 av Pertoft, Mats (mp) 28 augusti 2008 Behovet av fler studentbostäder
Interpellationsdebatt 2007/08:573 av Pertoft, Mats (mp) 19 maj 2008 Barnombudsmannens årliga rapport och förekomst av kollektiv bestraffning i svensk skola

Finansieringen av den utökade matematikundervisningen

Skriftlig fråga 2013/14:598 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:598 Finansieringen av den utökade matematikundervisningen av Mats Pertoft MP till Utbildningsminister Jan Björklund FP Under budgetåret 2013 utökades den obligatoriska matematikundervisningen i den svenska skolan. Samma sak skedde 2014. Skolhuvudmännen kompenserades genom att utökade medel tillfördes det

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:598 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 77 kB)

Rättssäkerheten kring företrädaransvaret i skatteförfarandelagen

Skriftlig fråga 2013/14:596 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:596 Rättssäkerheten kring företrädaransvaret i skatteförfarandelagen av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Företrädaransvaret i skatteförfarandelagen innebär att en företagare kan bli personligt ansvarig för betalning av bolagets skatter och avgifter om han eller hon inte har sett till att

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:596 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige Klimatansvar, kunskap och nya jobb 4


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se