Mats Pertoft (MP)

Mats Pertoft (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-04-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-15 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Ersättare 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2006-10-04 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Extra suppleant 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Vice ordförande 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Extra suppleant 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-01-25 – 2018-04-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10, 11-14 och 15-16 (ersättare 151211-160806). Ledamot utbildningsutskottet 06-10, skatteutskottet 11-14 och vice ordförande justitieutskottet 15-16. Suppleant trafikutskottet 08-09, finansutskottet 06-07, 08, 09-10 och 11-14 och extra suppleant 15-16. Kvittningsman 06-10.
  • Föräldrar

    Ingenjören Curt Pertoft och arkivarien Maj-Britt Pertoft, f. Walldén.
  • Utbildning

    Freiherr-vom-Stein Gymnasium, latinlinje, Frankfurt/Main, Västtyskland. Gymnasieskola, samhällslinjen, Grännaskolan, Gränna, slutår 73. Sociologi, Johan-Wolfgang-von-Goethe Universität, Frankfurt/Main 74-78. Cykel- och mopedreparatörsutbildning, AMS, Göteborg 80. Diplomutbildning som eurytmist, Rudolf-Steiner högskolan, Järna 81-85.
  • Anställningar

    Hamnarbetare, Göteborg 79-81. Lärarvikarie 80-81. Lärare, Kristoffergården, Järna 85-86. Eurytmilärare, Martinskolan, Stockholm 86-90. Lärare och ekonomiansvarig, Solvikskolan 90-97. Ekonomiansvarig, Ängsholmens arbets- och boendekollektiv, ett behandlingshem för kvinnor i kris, Mörkö 97-00. Kommunalråd, Miljöpartiet, Södertälje 00-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen Regeringskansliet 16-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Skolinspektionens insynsråd 09-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 94-09. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 94-06. Ledamot, utbildningsnämnden, Södertälje 98-06. Hölö-Mörkö kommundelsnämnd 90-98. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Miljöpartiet, Södertälje 95-02. Ledamot, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-07. Föreningsordförande, Vågbrytaren, mot hälsovådlig elektromagnetisk strålning 01-03. Styrelseledamot, Telgekoncernen 02-06. Ordförande, Miljöpartiet Stockholmsregionen 10-16. Ordförande, Telge inköp 14-. Ordförande, Stiftelsen Drivhuset, Södertälje 15-. Styrelseledamot, Famna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2006/07:117 Vissa sjukförsäkrings- och pensionsfrågor, m.m.

Motion 2006/07:Sf23 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf23 av Gunvor G Ericson m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:117 Vissa sjukförsäkrings- och pensionsfrågor, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att införa rätt för arbetsgivare att kräva läkarintyg från första dagen. Riksdagen avslår förslaget om att avskaffa


Utskottsberedning: 2007/08:SfU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Sf23 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar

Motion 2006/07:A39 av Ulf Holm m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:A39 av Ulf Holm m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar. Inledning Miljöpartiet de gröna yrkar avslag på regeringens proposition om en


Utskottsberedning: 2007/08:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A39 av Ulf Holm m.fl. (mp) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2006/07:122 Ett första steg för en enklare plan- och bygglag

Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:122 Ett första steg för en enklare plan- och bygglag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 kap. 2 första stycket plan- och bygglagen. Riksdagen avslår regeringens förslag att ta bort miljö-


Utskottsberedning: 2007/08:CU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2006/07:C7 av Jan Lindholm m.fl. (mp) (doc, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se