Mats Sander (M)

Mats Sander (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 295
Titel Officer
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.sander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Ulrika Heindorff
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-11-02 – 2021-05-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-11-04 – 2021-05-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2020-11-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 4 februari 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:SoU4 7 december 2020 Uppföljning av vaccinationer mot covid-19
Frågestund 5 november 2020 Frågestund

Taxiföretag som verkar över gränsen

Skriftlig fråga 2020/21:1988 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:1988 Taxiföretag som verkar över gränsen av Mats Sander M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Transportarbetare eller transporttjänstleverantörer, inklusive förare av transportfordon, som antingen transporterar varor för användning inom territoriet eller endast transiterar är enligt Europeiska unionens

Inlämnad: 2021-02-26 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1988 av Mats Sander (M) (pdf, 90 kB)

Beskattning av påsar

Skriftlig fråga 2020/21:1697 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:1697 Beskattning av påsar av Mats Sander M till Finansminister Magdalena Andersson S Helsingborgsföretaget Gaia Biomaterials har utvecklat nedbrytbara påsar som ser ut som plastpåsar men som kan användas upp till 50 gånger och sedan komposteras, även i hemmakomposter. Ändå anser både Skatteverket och Skatterättsnämnden

Inlämnad: 2021-02-08 Svarsdatum: 2021-02-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1697 av Mats Sander (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2020/21:55 Språkplikt - deltagande i vuxenutbildning i svenska för invandrare (sfi) för rätt till försörjningsstöd

Motion 2020/21:3807 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3807 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:55 Språkplikt deltagande i vuxenutbildning i svenska för invandrare sfi för rätt till försörjningsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade krav på motprestation


Utskottsberedning: 2020/21:SoU24

Motion 2020/21:3807 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3807 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se