Mats Sander (M)

Mats Sander (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 295
Titel Officer
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.sander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Ulrika Heindorff
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-11-02 – 2021-05-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-11-04 – 2021-05-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 5 november 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2009/10:UU15 28 april 2010 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik
Debatt om förslag 2007/08:UU10 7 maj 2008 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Skåne, vinbönder och gårdsförsäljning

Skriftlig fråga 2020/21:701 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:701 Skåne, vinbönder och gårdsförsäljning av Mats Sander M till Socialminister Lena Hallengren S Skånes och specifikt Höganäs kommuns geografiska läge är särskilt väl lämpat för odling av grödor för livsmedel. Intresset för närproducerade livsmedel av hög kvalitet växer. Under de senaste decennierna har

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:701 av Mats Sander (M) (pdf, 91 kB)

Landskrona och lokaliseringen av Sveriges förintelsemuseum

Skriftlig fråga 2020/21:689 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:689 Landskrona och lokaliseringen av Sveriges förintelsemuseum av Mats Sander M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Landskrona och andra nordvästskånska orter har genom historien tagit stort ansvar för människor på flykt. Det var till Skånes västkust som flyktingar från Danmark och det ockuperade

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:689 av Mats Sander (M) (pdf, 89 kB)

Ängelholms flygplats och uteblivet coronastöd

Skriftlig fråga 2020/21:688 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:688 Ängelholms flygplats och uteblivet coronastöd av Mats Sander M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Med anledning av coronapandemin uppskattar Svenska Regionala Flygplatser AB SRF att underskottet till följd av pandemin uppgår till cirka 300 miljoner kronor. Den 20 juni beslutades om ett extra

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:688 av Mats Sander (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se