Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 34
Titel Reaktoroperatör.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-11-25 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-04-08 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 19-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Torleif Johansson och undersköterskan Cecilia Bäckström.
  • Utbildning

    Oscarsgymnasiet, Oskarshamn, slutår 04. Driftingenjör, Sjöfartshögskolan i Kalmar, slutår 08.
  • Anställningar

    Drifttekniker, Oskarshamns kommun 05. Reaktoroperatör, turbinoperatör och stationstekniker, OKG 08-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 06-. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna Oskarshamn 06-. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Kalmar län 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Extraordinära omständigheter under 2020 2 Regeringens åtgärder räcker inte 2.1 Omsättningsstöd 2.2 Slopad arbetsgivar- och egenavgift


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20

Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 121 kB) Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 187 kB)

med anledning av prop. 2019/20:149 Skärpta straff för de allvarligaste fallen av immaterialrättsintrång

Motion 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:149 Skärpta straff för de allvarligaste fallen av immaterialrättsintrång Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den skärpta lagstiftningen gällande immaterialrättsintrång ska


Utskottsberedning: 2019/20:NU18

Motion 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Upphandlad flygtrafik även till sydöstra Sverige

Skriftlig fråga 2019/20:1243 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:1243 Upphandlad flygtrafik även till sydöstra Sverige av Mattias Bäckström Johansson SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Som en följd av den pandemi vi befinner oss i har underlaget och förutsättningar för att bedriva kommersiell flygtrafik i Sverige i praktiken helt försvunnit. Detta är allvarligt

Inlämnad: 2020-04-22 Svarsdatum: 2020-04-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1243 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se