Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 34
Titel Reaktoroperatör.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-11-25 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-04-08 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 19-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Torleif Johansson och undersköterskan Cecilia Bäckström.
  • Utbildning

    Oscarsgymnasiet, Oskarshamn, slutår 04. Driftingenjör, Sjöfartshögskolan i Kalmar, slutår 08.
  • Anställningar

    Drifttekniker, Oskarshamns kommun 05. Reaktoroperatör, turbinoperatör och stationstekniker, OKG 08-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 06-. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna Oskarshamn 06-. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Kalmar län 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den internationella poststrategin

Skriftlig fråga 2016/17:1691 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2016/17:1691 Den internationella poststrategin av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Utvecklingsländerna, inklusive Kina har haft särskilt förmånliga postregler som sträcker sig tillbaka till 1800-talet. Dessa dåtida förmånliga regler har genererat nutida handelsfördelar för bland annat

Inlämnad: 2017-06-27 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1691 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:187 Avtal om ändring av avtalet mellan Sverige och Norge om en gemensam elcertifikatsmarknad

Motion 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:187 Avtal om ändring av avtalet mellan Sverige och Norge om en gemensam elcertifikatsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:187 Avtal om ändring av avtalet mellan Sverige och Norge


Utskottsberedning: 2016/17:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017

Motion 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet


Utskottsberedning: 2016/17:NU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se