Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 34
Titel Reaktoroperatör.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-11-25 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-04-08 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 19-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Torleif Johansson och undersköterskan Cecilia Bäckström.
  • Utbildning

    Oscarsgymnasiet, Oskarshamn, slutår 04. Driftingenjör, Sjöfartshögskolan i Kalmar, slutår 08.
  • Anställningar

    Drifttekniker, Oskarshamns kommun 05. Reaktoroperatör, turbinoperatör och stationstekniker, OKG 08-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 06-. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna Oskarshamn 06-. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Kalmar län 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens skrivelse 2019/20:185 Riksrevisionens rapport om samverkansprogram och strategiska innovationsprogram

Motion 2020/21:273 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:273 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av Regeringens skrivelse 2019/20:185 Riksrevisionens rapport om samverkansprogram och strategiska innovationsprogram Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utvärdera de genomförda

2020-09-22

Motion 2020/21:273 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:273 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Öppen källkod

Motion 2020/21:133 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:133 av Mattias Bäckström Johansson SD Öppen källkod Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en övergång till öppen källkod och öppna standarder inom den offentliga sektorn och tillkännager detta för regeringen. Motivering Användandet av öppen

2020-09-16

Motion 2020/21:133 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:133 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 73 kB)

Färjetrafik mellan Oskarshamn och Byxelkrok

Motion 2020/21:132 av Mattias Bäckström Johansson och Anne Oskarsson (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:132 av Mattias Bäckström Johansson och Anne Oskarsson båda SD Färjetrafik mellan Oskarshamn och Byxelkrok Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för färjetrafik mellan Byxelkrok och Oskarshamn i infrastrukturplaneringen

2020-09-16

Motion 2020/21:132 av Mattias Bäckström Johansson och Anne Oskarsson (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:132 av Mattias Bäckström Johansson och Anne Oskarsson (båda SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se