Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 34
Titel Reaktoroperatör.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-11-25 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-04-08 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-10-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 19-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Torleif Johansson och undersköterskan Cecilia Bäckström.
  • Utbildning

    Oscarsgymnasiet, Oskarshamn, slutår 04. Driftingenjör, Sjöfartshögskolan i Kalmar, slutår 08.
  • Anställningar

    Drifttekniker, Oskarshamns kommun 05. Reaktoroperatör, turbinoperatör och stationstekniker, OKG 08-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 06-. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna Oskarshamn 06-. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Kalmar län 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förbud mot utländska investeringar inom skyddsvärda områden

Skriftlig fråga 2021/22:1562 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2021/22:1562 Förbud mot utländska investeringar inom skyddsvärda områden av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Andelen utländska ägare av svensk vindkraft har närapå fördubblats på bara några få år, och den enskilt största ägaren är i dag ett statligt kinesiskt bolag.

Inlämnad: 2022-05-10 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1562 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 101 kB)

Överklaganden och återföring av mandat

Skriftlig fråga 2021/22:1495 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2021/22:1495 Överklaganden och återföring av mandat av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Bestämmelserna om återföring av mandat i vallagen 14 kap. 4 ac tillämpades för första gången i de allmänna valen 2018. Bestämmelserna innebär att partier kan fråntas mandat

Inlämnad: 2022-04-22 Svarsdatum: 2022-05-04 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1495 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas


Utskottsberedning: 2021/22:NU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.