Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 34
Titel Reaktoroperatör.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-11-25 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-04-08 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-10-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 19-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Torleif Johansson och undersköterskan Cecilia Bäckström.
  • Utbildning

    Oscarsgymnasiet, Oskarshamn, slutår 04. Driftingenjör, Sjöfartshögskolan i Kalmar, slutår 08.
  • Anställningar

    Drifttekniker, Oskarshamns kommun 05. Reaktoroperatör, turbinoperatör och stationstekniker, OKG 08-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 06-. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna Oskarshamn 06-. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Kalmar län 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

med anledning av prop. 2017/18:243 Vattenmiljö och vattenkraft

Motion 2017/18:4155 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4155 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:243 Vattenmiljö och vattenkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att övergångsbestämmelsen för lagstiftningen ska lyda: Dessa bestämmelser gäller även för handläggning och prövning av mål och ärenden


Utskottsberedning: 2017/18:CU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4155 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4155 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i punkt 2. Riksdagen avslår regeringens förslag i punkt 3. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2017/18:NU22
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.