Mattias Eriksson Falk (SD)

Mattias Eriksson Falk (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 117
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.eriksson.falk[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2023-01-01 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2022-09-26 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Underlättande av åtgärder mot skarv och andra skadefåglar

Motion 2022/23:2256 av Mattias Eriksson Falk och Roger Hedlund (båda SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2256 av Mattias Eriksson Falk och Roger Hedlund båda SD Underlättande av åtgärder mot skarv och andra skadefåglar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta åtgärder mot skarv och andra skadefåglar och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:2256 av Mattias Eriksson Falk och Roger Hedlund (båda SD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2256 av Mattias Eriksson Falk och Roger Hedlund (båda SD) (pdf, 77 kB)

Ändringar i kommunallagen för bättre protokollföring

Motion 2022/23:2246 av Mattias Eriksson Falk (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2246 av Mattias Eriksson Falk SD Ändringar i kommunallagen för bättre protokollföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ändringar i kommunallagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kommunallagen är grunden för våra kommuners

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:2246 av Mattias Eriksson Falk (SD) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2246 av Mattias Eriksson Falk (SD) (pdf, 72 kB)

En uppdaterad kommunallag i Sverige

Motion 2022/23:2245 av Mattias Eriksson Falk (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2245 av Mattias Eriksson Falk SD En uppdaterad kommunallag i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ändringar i kommunallagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska kommunallagen, senast uppdaterad 2017 och i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:2245 av Mattias Eriksson Falk (SD) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:2245 av Mattias Eriksson Falk (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.