Mattias Ingeson (KD)

Mattias Ingeson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-03-18

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-16 – 2020-03-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-23
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-23
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-23
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-01-16 – 2020-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:64 Hemlig dataavläsning

Motion 2019/20:3471 av Ingemar Kihlström m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3471 av Ingemar Kihlström m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:64 Hemlig dataavläsning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hemlig dataavläsning ska beviljas om åtgärden är av särskild vikt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:JuU19
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3471 av Ingemar Kihlström m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3471 av Ingemar Kihlström m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2019/20:58 Reglering av vapenmagasin

Motion 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:58 Reglering av vapenmagasin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:58 Reglering av vapenmagasin. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snabbutreda och återkomma med förslag


Utskottsberedning: 2019/20:JuU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 81 kB)

Lika villkor för civilsamhället

Motion 2018/19:170 av Mattias Ingeson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:170 av Mattias Ingeson KD Lika villkor för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av stödet till idrottsrörelsen bör göras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt socialavgiftslagen 2000:980 2


Utskottsberedning: 2018/19:SfU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:170 av Mattias Ingeson (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:170 av Mattias Ingeson (KD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se