Mattias Jonsson (S)

Mattias Jonsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 129
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-18, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-18 och försvarsutskottet 18-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-telelinjen, slutår 91. Komvux, teknisk linje, slutår 92.
  • Anställningar

    PLM, Lysekil 93. Marinverkstan 94. Volvo Cars, Uddevalla 96-03. Ombudsman, IF Metall, Göteborg 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 91-97. Ersättare/ledamot, socialnämnden, Lysekil 91-97. Kommunfullmäktig, Stenungsund 02-05. Ersättare, Majornas distriktsstyrelse, Göteborg 06-10. Ersättare, byggnadsnämnden, Göteborg 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Metallklubben, Volvo Cars, Uddevalla 98-03. Ordförande, IF Metall, Göteborgs Socialdemokratiska förening 05-. Ledamot, socialdemokratiska distriktsstyrelsen, Göteborg 06-. Ersättare, LO, Göteborg 04-. Ersättare, Folkets Hus styrelse, Göteborg 06-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hungerstrejkande flyktingar från Iran

Skriftlig fråga 2010/11:513 av Jonsson, Mattias (S)

den 13 maj Fråga 2010/11:513 Hungerstrejkande flyktingar från Iran av Mattias Jonsson S till statsrådet Tobias Billström M Sedan den 1 mars 2011 har iranska papperslösa flyktingar inlett en protestaktion mot svenska myndigheters handläggning av deras ansökan. De samlades först på Smyrnakyrkan i Göteborg och sedan

Inlämnad: 2011-05-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av prop. 2010/11:107 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård

Motion 2010/11:Ju14 av Kerstin Haglö m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju14 av Kerstin Haglö m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:107 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård S96008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att lyfta in vård- och skolperspektivet i samarbetet med


Utskottsberedning: 2010/11:JuU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:Ju14 av Kerstin Haglö m.fl. (S) (doc, 58 kB) Motion 2010/11:Ju14 av Kerstin Haglö m.fl. (S) (pdf, 176 kB)

med anledning av prop. 2010/11:77 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst

Motion 2010/11:Ju10 av Kerstin Haglö m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju10 av Kerstin Haglö m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:77 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst S96007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skadestånd vid sexköp. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2010/11:JuU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2010/11:Ju10 av Kerstin Haglö m.fl. (S) (doc, 55 kB) Motion 2010/11:Ju10 av Kerstin Haglö m.fl. (S) (pdf, 172 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.