Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:FiU22 18 mars 2020 Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor
Interpellationsdebatt 2019/20:305 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 6 mars 2020 Ersättningsjobb i Kiruna
Interpellationsdebatt 2019/20:289 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 20 februari 2020 Behoven av polisiär kontroll av olaglig taxitrafik
Interpellationsdebatt 2019/20:206 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 14 januari 2020 Svarttaxi

med anledning av skr. 2020/21:28 Riksrevisionens rapport om tillväxthämmande incitament i den kommunala inkomstutjämningen

Motion 2020/21:3757 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3757 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:28 Riksrevisionens rapport om tillväxthämmande incitament i den kommunala inkomstutjämningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska tillsätta en översyn


Utskottsberedning: 2020/21:FiU15

Motion 2020/21:3757 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3757 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Sveriges roll i världen

Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. M Sveriges roll i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges engagemang i världen ska präglas av en sammanhållen linje och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2020/21:FöU4 2020/21:NU13 2020/21:UFöU4 2020/21:UU1 2020/21:UU2

Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 85 kB) Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 133 kB)

Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård

Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. M Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en samlad nationell handlingsplan avseende testning, smittspårning och isolering och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU 2020/21:SoU13 2020/21:SoU14 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 185 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se