Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-04-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SfU17 12 maj 2022 Socialförsäkringsfrågor
Interpellationsdebatt 2021/22:314 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 18 februari 2022 Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag
Interpellationsdebatt 2021/22:331 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 18 februari 2022 Direktiven till Renmarkskommitténs arbete

Dokument:

Skatt på plastpåsar

Skriftlig fråga 2021/22:1270 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Fråga 2021/22:1270 Skatt på plastpåsar av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Mikael Damberg S Den 1 maj 2020 infördes en skatt på plastbärkassar. Skatten tas ut med 3 kronor per plastbärkasse av engångskaraktär som typiskt sett tillhandahålls inom detaljhandeln. För mindre plastbärkassar, till exempel de påsar

Inlämnad: 2022-03-14 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1270 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 82 kB)

Familjeföretag och a-kassa

Skriftlig fråga 2021/22:1268 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Fråga 2021/22:1268 Familjeföretag och a-kassa av Mattias Karlsson i Luleå M till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S Sveriges vanligaste företagsform är familjeföretag. Det är mycket vanligt att exempelvis barn sitter i sina föräldrars styrelse som suppleanter, ledamöter eller mindre delägare utan

Inlämnad: 2022-03-14 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1268 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 88 kB)

Kravet på personalliggare

Skriftlig fråga 2021/22:1267 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Fråga 2021/22:1267 Kravet på personalliggare av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Mikael Damberg S Kravet på personalliggare utgör en kostsam och ineffektiv reglering. Skötsamma företag drabbas av omfattande kontrollavgifter för små, oavsiktliga fel trots att det inte finns någon som helst misstanke om skattefusk.

Inlämnad: 2022-03-14 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1267 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.