Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-04-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Direktiven till Renmarkskommitténs arbete

Interpellation 2021/22:331 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2021/22:331 Direktiven till Renmarkskommitténs arbete av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Den så kallade Renmarkskommittén är i full gång med sitt arbete för att kunna ta fram förslag till en ny renskötsellag som ska ersätta den nuvarande rennäringslagen. Utredningen ska enligt

Inlämnad: 2022-02-07 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:331 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Direktiven till Renmarkskommitténs arbete

Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag

Interpellation 2021/22:314 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2021/22:314 Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Efter ett initiativ i miljö- och jordbruksutskottet antogs den 22 juni 2021 ett tillkännagivande i riksdagen gällande direktiven till den parlamentariskt sammansatta

Inlämnad: 2022-02-02 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:314 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag

Beslut om Kallak

Interpellation 2021/22:191 av Lars Hjälmered (M)

Interpellation 2021/22:191 Beslut om Kallak av Lars Hjälmered M till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Tillståndsprocessen gällande gruvprojektet i Kallak har väntat på ett avgörande i fyra år. Ännu har inget beslut kommit. Den tidigare näringsministerns brist på agerande ledde till slut till att ett enigt konstitutionsutskott

Inlämnad: 2021-12-10 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:191 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beslut om Kallak

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.