Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:305 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 6 mars 2020 Ersättningsjobb i Kiruna
Interpellationsdebatt 2019/20:289 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 20 februari 2020 Behoven av polisiär kontroll av olaglig taxitrafik
Interpellationsdebatt 2019/20:206 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 14 januari 2020 Svarttaxi
Interpellationsdebatt 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 20 december 2019 Insynsråd hos SCB

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att huvudinriktningen ska vara generella statsbidrag


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2910 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2910 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Sammanfattning  Moderaterna sätter patienten och patientsäkerheten allra främst. De fördubblade vårdköerna och tredubblade köerna till barn- och ungdomspsykiatrin måste skyndsamt kortas. I denna


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 2 avslag, 9 bifall,

Motion 2018/19:2910 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:2910 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 117 kB)

Stärk vårdens medarbetare

Motion 2018/19:2882 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2882 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Stärk vårdens medarbetare Sammanfattning Vi föreslår att det tas fram och införs nationell samordning och strategier gällande långsiktig planering för att kunna säkerställa kompetens- och personalförsörjningen inom hälso- och sjukvården. Den bör


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2882 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2882 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se