Mattias Karlsson (SD)

Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 219
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2026-09-21
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 – 2019-11-24
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagsstyrelsen 14-, riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 18- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Det kommunala och regionala beredskapsarbetet

Skriftlig fråga 2021/22:1235 av Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Fråga 2021/22:1235 Det kommunala och regionala beredskapsarbetet av Mattias Karlsson i Norrhult SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige befinner sig i ett exceptionellt säkerhetspolitiskt läge. Det är av yttersta vikt att vi snarast möjligt stärker alla vitala delar av vår beredskap. En av många

Inlämnad: 2022-03-09 Svarsdatum: 2022-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1235 av Mattias Karlsson i Norrhult (SD) (pdf, 78 kB)

Nu är det dags för Sverige – Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2022

Motion 2021/22:3938 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3938 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Nu är det dags för Sverige Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen godkänner beräkningen av inkomsterna


Utskottsberedning: 2021/22:FiU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , 5 bifall,

Motion 2021/22:3938 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 522 kB) Motion 2021/22:3938 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 664 kB)

Nationell kontroll över kulturarvspolitiken

Skriftlig fråga 2020/21:3067 av Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Fråga 2020/21:3067 Nationell kontroll över kulturarvspolitiken av Mattias Karlsson i Norrhult SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Kulturmiljön kring Järle kvarn i Nora har av Riksantikvarieämbetet klassats som ett riksintresse för landets kulturmiljövård. I en dom från mark- och miljödomstolen slogs det

Inlämnad: 2021-06-01 Svarsdatum: 2021-06-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3067 av Mattias Karlsson i Norrhult (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.