Mattias Karlsson (SD)

Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 151
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 – 2019-11-24
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagsstyrelsen 14-, riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 18- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2012/13:146 Riksrevisionens rapport om etablering av utrikes födda genom företagande

Motion 2012/13:A22 av Mattias Karlsson (SD)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att arbetsmarknadspolitiska åtgärder ska ges på lika villkor oavsett födelseland. 2.Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om företagande och sysselsättning som instrument


Utskottsberedning: 2012/13:AU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:A22 av Mattias Karlsson (SD) (pdf, 110 kB)

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

1 Sammanfattning 1.1Landsbygdslyftet Sverigedemokraterna lanserar i detta budgetdokument en gedigen satsning på den svenska landsbygden, där 1,4 miljoner svenskar bor och verkar. Tyvärr är många landsbygdskommuner också avfolkningskommuner. Visserligen har urbaniseringstrenden naturliga förklaringar men vi avser att föra


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 493 kB)

med anledning av redog. 2012/13:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse om verksamheten under 2012

Motion 2012/13:U17 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:U17 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av redog. 2012/13:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse om verksamheten under 2012 SD363 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inom ramen för det nordiska


Utskottsberedning: 2012/13:UU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:U17 av Björn Söder m.fl. (SD) (doc, 66 kB) Motion 2012/13:U17 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 179 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.