Mattias Karlsson (SD)

Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 151
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 – 2019-11-24
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagsstyrelsen 14-, riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 18- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

En ansvarsfull invandringspolitik

Motion 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. SD En ansvarsfull invandringspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera hjälp i närområdena och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kvotflyktingar


Utskottsberedning: 2017/18:AU7 2017/18:JuU13 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:SfU16 2017/18:SfU17 2017/18:SfU18 2017/18:SoU1 2017/18:SoU13 2017/18:TU17 2017/18:UU1 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 51 avslag

Motion 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:3890 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 130 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. SD, Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring i lagstiftningen med syftet att förenkla utfärdandet av kontaktförbud för utsatta kvinnor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:AU8 2017/18:CU16 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:JuU17 2017/18:JuU25 2017/18:JuU36 2017/18:KrU3 2017/18:SfU15 2017/18:SfU16 2017/18:TU17
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (docx, 78 kB) Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (pdf, 152 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.