Mauricio Rojas (FP)

Mauricio Rojas (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Docent, verkstadsmaskinreparatör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-11-10

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2008-11-10
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2007-01-16 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-01-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-11-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2008-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

effekter av lagen om anställningsskydd

Interpellation 2002/03:394 av Rojas, Mauricio (fp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:394 av Mauricio Rojas fp till statsrådet Hans Karlsson om effekter av lagen om anställningsskydd Det är ett välkänt faktum att invandrade personer förlorade sina anställningar i mycket större omfattning än personer födda i Sverige under den djupa lågkonjunkturen som drabbade Sverige

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: effekter av lagen om anställningsskydd

med anledning av prop. 2002/03:72 Digitala TV-sändningar

Motion 2002/03:K8 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:K8 av Helena Bargholtz m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:72 Digitala TV-sändningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om nedsläckning av det analoga TV-nätet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att frågan om


Utskottsberedning: 2002/03:KU33
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av prop. 2002/03:65 Ett utvidgat skydd mot diskriminering

Motion 2002/03:A12 av Erik Ullenhag m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:A12 av Erik Ullenhag m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:65 Ett utvidgat skydd mot diskriminering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en sammanhållen diskrimineringslagstiftning och ett sammanförande av ombudsmannaämbeten.


Utskottsberedning: 2002/03:AU7
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se