Mauricio Rojas (FP)

Mauricio Rojas (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Docent, verkstadsmaskinreparatör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-11-10

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2008-11-10
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2007-01-16 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-01-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-11-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2008-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden

Motion 2004/05:Sf34 av Mauricio Rojas m.fl. (fp, kd, c)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf34 av Mauricio Rojas m.fl. fp, kd, c med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att hänsyn till barnets bästa skall


Utskottsberedning: 2004/05:SfU17
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden

Motion 2004/05:Sf32 av Sven Brus m.fl. (kd, fp, v, c, mp)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf32 av Sven Brus m.fl. kd, fp, v, c, mp med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om att anta en lag med följande lydelse: Den som ansökt om asyl senast ett år före det datum


Utskottsberedning: 2004/05:SfU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag

Motion 2004/05:K29 av Tobias Krantz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:K29 av Tobias Krantz m.fl. fp med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vallokalers tillgänglighet för personer med funktionshinder. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:KU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se