Mauricio Rojas (FP)

Mauricio Rojas (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Docent, verkstadsmaskinreparatör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-11-10

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2008-11-10
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2007-01-16 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-01-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-11-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2008-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Politisk snedvridning i skolans kurslitteratur

Skriftlig fråga 2006/07:1257 av Rojas, Mauricio (fp)

den 25 maj Fråga 2006/07:1257 Politisk snedvridning i skolans kurslitteratur av Mauricio Rojas fp till statsrådet Jan Björklund fp I den rapport titulerad Skolan om politisk snedvridning i grundskolans läroböcker som offentliggjordes den 22 maj visar jag på att några utav grundskolans mest använda läroböcker

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

En reformerad asylmottagning

Motion 2006/07:Sf232 av Mauricio Rojas (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf232 av Mauricio Rojas fp En reformerad asylmottagning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 3 En reformerad asylmottagning 5 Grundläggande systemfel i dagens asylmottagande 5 Förödande utkastarmentalitet 6 Bryt den sysslolösa och passiviserande väntetiden


Utskottsberedning: 2006/07:SfU10 2006/07:SfU2 2006/07:SfU8
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2006/07:Sf232 av Mauricio Rojas (fp) (doc, 109 kB) Motion 2006/07:Sf232 av Mauricio Rojas (fp) (pdf, 262 kB)

Republik

Motion 2006/07:K352 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:K352 av Birgitta Ohlsson m.fl. fp Republik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att republik bör införas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kungen så länge som monarkin existerar


Utskottsberedning: 2006/07:KU11
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:K352 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (doc, 45 kB) Motion 2006/07:K352 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (pdf, 174 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se