Mauricio Rojas (FP)

Mauricio Rojas (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Docent, verkstadsmaskinreparatör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-11-10

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2008-11-10
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2007-01-16 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-01-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-11-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2008-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:AU1 20 december 2006 Utgiftsområdena 13 Arbetsmarknad och 14 Arbetsliv
Debatt om förslag 2006/07:AU3 20 december 2006 Ändringar i arbetslöshetsförsäkringen

krav för socialbidrag

Interpellation 2004/05:386 av Rojas, Mauricio (fp)

den 16 februari Interpellation 2004/05:386 av Mauricio Rojas fp till statsrådet Morgan Johansson om krav för socialbidrag Sverige måste minska antalet bidragsberoende. Det finns många skäl att göra det, men det viktigaste är att de flesta människor vill försörja sig själva. Det handlar om självrespekt, värdighet och

Inlämnad: 2005-02-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

fristående gymnasieskolors pedagogiska frihet

Interpellation 2003/04:5 av Rojas, Mauricio (fp)

den 25 september Interpellation 2003/04:5 av Mauricio Rojas fp till utbildningsminister Thomas Östros om fristående gymnasieskolors pedagogiska frihet Den 27 juni offentliggjorde Skolverket sina beslut om tillsyn över de fristående gymnasieskolorna Sjölins i Göteborg och LEstradska i Stockholm, båda ägda av Vittra

Inlämnad: 2003-09-25 Besvarare: Thomas Östros (S)

effekter av lagen om anställningsskydd

Interpellation 2002/03:394 av Rojas, Mauricio (fp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:394 av Mauricio Rojas fp till statsrådet Hans Karlsson om effekter av lagen om anställningsskydd Det är ett välkänt faktum att invandrade personer förlorade sina anställningar i mycket större omfattning än personer födda i Sverige under den djupa lågkonjunkturen som drabbade Sverige

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: effekter av lagen om anställningsskydd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se