Merit Frost Lindberg (M)

Merit Frost Lindberg (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 26
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post merit.frost.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Jessica Rosencrantz
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2023-01-16 – 2023-05-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2023-01-20 – 2023-05-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-16 – 2023-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 26 januari 2023 Frågestund

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.