Mia Sydow Mölleby (V)

Mia Sydow Mölleby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Sjuksköterska.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866011
E-post mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2016-02-03 – 2020-01-28 16:00:00
    • Vice gruppledare 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-05-25
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Suppleant 2017-06-26 – 2017-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-03-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-02-05
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14, justitieutskottet 14-16 och EU-nämnden 17 och 19-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-18 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 12-16. Gruppledare Vänsterpartiet 16-.
  • Utbildning

    Sjuksköterskeexamen, Röda Korsets Högskola, Stockholm 83. Specialistutbildning, psykiatri, Örebro 91.
  • Anställningar

    Kontorist, rörfirma 77-78. Sjukvårdsbiträde, Stockholms läns landsting 79-80. Sjuksköterska, Stockholms läns landsting 84-85. Sjuksköterska, Region Örebro län 85-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 98-18. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10 och socialnämnden 95-02. Landstingsfullmäktig, Örebro län 06-10. 1:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 06-10.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:123 Ett effektivare informationsutbyte mellan polis och socialtjänst vid samverkan mot terrorism

Motion 2019/20:3590 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3590 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:123 Ett effektivare informationsutbyte mellan polis och socialtjänst vid samverkan mot terrorism 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:123 Ett effektivare informationsutbyte


Utskottsberedning: 2019/20:JuU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3590 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3590 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 107 kB)

med anledning av prop. 2019/20:131 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet

Motion 2019/20:3560 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3560 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:131 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:131 i den del som handlar om ett utreseförbud. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2019/20:JuU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3560 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3560 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2019/20:129 Effektivare hantering av häktningar och minskad isolering

Motion 2019/20:3559 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3559 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:129 Effektivare hantering av häktningar och minskad isolering 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att längsta sammanhängande tid för häktning av barn under 18 år ska vara 30 dagar. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2019/20:JuU43

Motion 2019/20:3559 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3559 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se