Mia Sydow Mölleby (V)

Mia Sydow Mölleby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Sjuksköterska.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866011
E-post mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2016-02-03 – 2020-01-28
    • Vice gruppledare 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-05-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-05-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 – 2021-04-09
    • Suppleant 2017-06-26 – 2017-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-03-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-02-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2022-05-06 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14, justitieutskottet 14-16 och EU-nämnden 17 och 19-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-18 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 12-16. Gruppledare Vänsterpartiet 16-.
  • Utbildning

    Sjuksköterskeexamen, Röda Korsets Högskola, Stockholm 83. Specialistutbildning, psykiatri, Örebro 91.
  • Anställningar

    Kontorist, rörfirma 77-78. Sjukvårdsbiträde, Stockholms läns landsting 79-80. Sjuksköterska, Stockholms läns landsting 84-85. Sjuksköterska, Region Örebro län 85-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 98-18. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10 och socialnämnden 95-02. Landstingsfullmäktig, Örebro län 06-10. 1:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 06-10.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:174 Ett moderniserat konsumentskydd

Motion 2021/22:4514 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4514 av Jon Thorbjörnson m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:174 Ett moderniserat konsumentskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till undantag i distansavtalslagen avseende ångerrätten för reparationer som har fullgjorts. Motivering Vänsterpartiet ser


Utskottsberedning: 2021/22:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4514 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4514 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2021/22:186 En stärkt rättsprocess och en ökad lagföring

Motion 2021/22:4489 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4489 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:186 En stärkt rättsprocess och en ökad lagföring 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:186 i den del som avser förslaget om att den som medverkar i utredningen av någon annans brott ska


Utskottsberedning: 2021/22:JuU35

Motion 2021/22:4489 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:4489 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2021/22:195 Skärpt straff för gravfridsbrott

Motion 2021/22:4472 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4472 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:195 Skärpt straff för gravfridsbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag till skärpt straffskala för grovt gravfridsbrott


Utskottsberedning: 2021/22:JuU43
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4472 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4472 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.