Michael Anefur (KD)

Michael Anefur (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 294
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.anefur[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-31 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-08-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-01-13
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-03-09 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-03-03
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-10 och 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 09-10, arbetsmarknadsutskottet 09-10, kulturutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Föreståndaren C-G Anefur och lärarinnan Karin Anefur.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Eksjö, slutår 75. Teol. kand. 80.
  • Anställningar

    Präst, Svenska kyrkan 82-92. Folkhögskollärare 92-02. Tillväxtkommunalråd, Kristianstads kommun 02-06. Vd, Renhållningen i Kristianstad 06-09. Nationell hemlöshetssamordnare 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 91-06. Vice ordförande, socialnämnden 94-98. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, KD i Skåne 92-10 och ordförande 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja den övre gränsen för pendlingsavstånd till 180 kilometer


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29

Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2021/22:217 Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen

Motion 2021/22:4672 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4672 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:217 Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta lagring av biometriska data och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:SkU28

Motion 2021/22:4672 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 96 kB) Motion 2021/22:4672 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 126 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inhibera utvisningsbeslut och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28

Motion 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 97 kB) Motion 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.