Michael Anefur (KD)

Michael Anefur (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 294
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.anefur[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-31 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-08-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-01-13
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-03-09 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-03-03
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-10 och 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 09-10, arbetsmarknadsutskottet 09-10, kulturutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Föreståndaren C-G Anefur och lärarinnan Karin Anefur.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Eksjö, slutår 75. Teol. kand. 80.
  • Anställningar

    Präst, Svenska kyrkan 82-92. Folkhögskollärare 92-02. Tillväxtkommunalråd, Kristianstads kommun 02-06. Vd, Renhållningen i Kristianstad 06-09. Nationell hemlöshetssamordnare 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 91-06. Vice ordförande, socialnämnden 94-98. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, KD i Skåne 92-10 och ordförande 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:AU10 6 april 2022 Arbetsmiljö och arbetstid
Debatt om förslag 2021/22:AU7 22 februari 2022 Arbetsrätt
Debatt om förslag 2021/22:AU5 10 november 2021 Riksrevisionens rapport om arbetssökande över 55 år
Debatt om förslag 2021/22:AU4 29 september 2021 Samhall

Dokument:

Långtidsarbetslösheten

Interpellation 2020/21:740 av Michael Anefur (KD)

Interpellation 2020/21:740 Långtidsarbetslösheten av Michael Anefur KD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Långtidsarbetslösheten närmar sig 200 000 personer vilket är en förfärande hög siffra. Den kraftiga tillväxten på över 20 procent det senaste året följer också en långsiktig trend med allt fler som står långt

Inlämnad: 2021-05-17 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:740 av Michael Anefur (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långtidsarbetslösheten

En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa

Interpellation 2019/20:88 av Michael Anefur (KD)

Interpellation 2019/20:88 En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa av Michael Anefur KD till Socialminister Lena Hallengren S Det är inte okänt för någon inom socialtjänsten och sjukvården, eller för de sjuka och deras anhöriga, att personer som lider av beroendesjukdom och samtidig

Inlämnad: 2019-10-28 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:88 av Michael Anefur (KD) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa

Aggressiv skatteplanering

Interpellation 2018/19:302 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:302 Aggressiv skatteplanering av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I en internationell granskning i fjol som svenska TT och SVT deltog i, samordnad av den tyska ideella medieorganisationen Correctiv, avslöjades de s.k. cum-cum och cum-ex bedrägerierna som drabbat flera länder

Inlämnad: 2019-08-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:302 av Tony Haddou (V) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Aggressiv skatteplanering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.