Michael Anefur (KD)

Michael Anefur (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 294
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.anefur[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-31 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-08-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-01-13
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-03-09 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-03-03
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-10 och 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 09-10, arbetsmarknadsutskottet 09-10, kulturutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Föreståndaren C-G Anefur och lärarinnan Karin Anefur.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Eksjö, slutår 75. Teol. kand. 80.
  • Anställningar

    Präst, Svenska kyrkan 82-92. Folkhögskollärare 92-02. Tillväxtkommunalråd, Kristianstads kommun 02-06. Vd, Renhållningen i Kristianstad 06-09. Nationell hemlöshetssamordnare 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 91-06. Vice ordförande, socialnämnden 94-98. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, KD i Skåne 92-10 och ordförande 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:AU10 6 april 2022 Arbetsmiljö och arbetstid
Debatt om förslag 2021/22:AU7 22 februari 2022 Arbetsrätt
Debatt om förslag 2021/22:AU5 10 november 2021 Riksrevisionens rapport om arbetssökande över 55 år
Debatt om förslag 2021/22:AU4 29 september 2021 Samhall

Dokument:

En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa

Interpellation 2019/20:88 av Michael Anefur (KD)

Interpellation 2019/20:88 En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa av Michael Anefur KD till Socialminister Lena Hallengren S Det är inte okänt för någon inom socialtjänsten och sjukvården, eller för de sjuka och deras anhöriga, att personer som lider av beroendesjukdom och samtidig

Inlämnad: 2019-10-28 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:88 av Michael Anefur (KD) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa

Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning och idépolitisk utgångspunkt 2 Kvalitetssäkra skolans metoder 2.1 Inför evidensbaserade antimobbningsprogram 2.2 Vidga


Utskottsberedning: 2019/20:AU10 2019/20:FiU26 2019/20:KrU7 2019/20:KU1 2019/20:SfU17 2019/20:SoU9 2019/20:UbU1 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU14 2019/20:UbU15 2019/20:UbU16 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (65 yrkanden): 65 avslag

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 273 kB) Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 393 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa fribeloppet och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2 2019/20:UbU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.