Michael Anefur (KD)

Michael Anefur (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 294
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.anefur[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-31 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-08-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-01-13
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-10 och 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 09-10, arbetsmarknadsutskottet 09-10, kulturutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Föreståndaren C-G Anefur och lärarinnan Karin Anefur.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Eksjö, slutår 75. Teol. kand. 80.
  • Anställningar

    Präst, Svenska kyrkan 82-92. Folkhögskollärare 92-02. Tillväxtkommunalråd, Kristianstads kommun 02-06. Vd, Renhållningen i Kristianstad 06-09. Nationell hemlöshetssamordnare 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 91-06. Vice ordförande, socialnämnden 94-98. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, KD i Skåne 92-10 och ordförande 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens proposition 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid - kunskap och innovation för Sverige

Motion 2020/21:3833 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3833 av Pia Steensland m.fl. KD med anledning av Regeringens proposition 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid kunskap och innovation för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att värna akademins autonomi och tillkännager

2021-01-15

Motion 2020/21:3833 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 112 kB) Motion 2020/21:3833 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 144 kB)

med anledning av prop. 2020/21:58 Möjlighet till betyg från årskurs 4 - efter försöksverksamheten

Motion 2020/21:3794 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3794 av Gudrun Brunegård m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:58 Möjlighet till betyg från årskurs 4 efter försöksverksamheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur försöken med betyg i årskurs 4 påverkat kunskapsinhämtning


Utskottsberedning: 2020/21:UbU9

Motion 2020/21:3794 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3794 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2020/21:48 Organdonation

Motion 2020/21:3781 av Michael Anefur och Camilla Waltersson Grönvall (KD, M)

Motion till riksdagen 2020/21:3781 av Michael Anefur och Camilla Waltersson Grönvall KD, M med anledning av prop. 2020/21:48 Organdonation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hitta ett lämpligt tillvägagångssätt så att alla myndiga medborgare kontinuerligt ges möjlighet


Utskottsberedning: 2020/21:SoU12

Motion 2020/21:3781 av Michael Anefur och Camilla Waltersson Grönvall (KD, M) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3781 av Michael Anefur och Camilla Waltersson Grönvall (KD, M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se