Michael Anefur (KD)

Michael Anefur (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 294
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.anefur[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-31 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-08-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-01-13
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-10 och 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 09-10, arbetsmarknadsutskottet 09-10, kulturutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Föreståndaren C-G Anefur och lärarinnan Karin Anefur.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Eksjö, slutår 75. Teol. kand. 80.
  • Anställningar

    Präst, Svenska kyrkan 82-92. Folkhögskollärare 92-02. Tillväxtkommunalråd, Kristianstads kommun 02-06. Vd, Renhållningen i Kristianstad 06-09. Nationell hemlöshetssamordnare 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 91-06. Vice ordförande, socialnämnden 94-98. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, KD i Skåne 92-10 och ordförande 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kyrkan fritt och självständigt ska få utforma och genomföra sina uppdrag och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förlängning av den tillfälliga lagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Den nya tobakslagen

Skriftlig fråga 2018/19:478 av Michael Anefur (KD)

Fråga 2018/19:478 Den nya tobakslagen av Michael Anefur KD till Socialminister Lena Hallengren S Den 1 juli i år träder en ny tobakslag i kraft i Sverige. Det sker efter beslut av riksdagen i bred politisk enighet. En viktig förändring som kommer med den nya lagen är att de som säljer tobak ska söka tillstånd för sin

Inlämnad: 2019-04-02 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:478 av Michael Anefur (KD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se