Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Avdelningschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 18-. Suppleant valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Per Rubbestad och Carin Rubbestad, f. Hermansson.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare Sverigedemokraterna Håbo kommun. Ledamot, kommunstyrelsen Håbo kommun.
  • Litteratur

    Handbok för föreningar och grupper (tillsammans med Richard Jomshof & Björn Söder).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU5 20 april 2022 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2021/22:UbU21 23 mars 2022 Stärkt kvalitet och likvärdighet i pedagogisk omsorg
Debatt om förslag 2021/22:UbU13 24 februari 2022 Förskolan
Debatt om förslag 2021/22:UbU12 24 februari 2022 Studiestöd

Dokument:

Trossamfund och jämställdhet

Skriftlig fråga 2021/22:1594 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2021/22:1594 Trossamfund och jämställdhet av Michael Rubbestad SD till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S Dina fruar är en njutning för dig, så gå till din njutning när och hur du vill.Koranen 2:223 Efter inkomna tips om att shiamuslimska imamer i Sverige viger kvinnor som köps för pengar inleder

Inlämnad: 2022-05-13 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1594 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 113 kB)

Drivmedelskrisen

Skriftlig fråga 2021/22:1238 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2021/22:1238 Drivmedelskrisen av Michael Rubbestad SD till Finansminister Mikael Damberg S I skrivande stund, den 9 mars 2022, kostar 1 liter diesel 26,97 kronor och 1 liter 95-oktanig bensin 22,99 kronor. När finansministern besvarar denna fråga är priset kanske ännu högre. En kvinna på landsbygden i Örebro län

Inlämnad: 2022-03-09 Svarsdatum: 2022-03-16 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1238 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 84 kB)

Sveriges Radios syn på jämställdhet

Skriftlig fråga 2021/22:966 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2021/22:966 Sveriges Radios syn på jämställdhet av Michael Rubbestad SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Sveriges Radio utgör en del av vår statligt finansierade public service, och i deras direktiv ingår att verka för jämställdhet och att främja demokratin. I programmet Tankesmedjan och det nyligen

Inlämnad: 2022-01-31 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:966 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.