Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Avdelningschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 18-. Suppleant valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Per Rubbestad och Carin Rubbestad, f. Hermansson.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare Sverigedemokraterna Håbo kommun. Ledamot, kommunstyrelsen Håbo kommun.
  • Litteratur

    Handbok för föreningar och grupper (tillsammans med Richard Jomshof & Björn Söder).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU5 20 april 2022 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2021/22:UbU21 23 mars 2022 Stärkt kvalitet och likvärdighet i pedagogisk omsorg
Debatt om förslag 2021/22:UbU13 24 februari 2022 Förskolan
Debatt om förslag 2021/22:UbU12 24 februari 2022 Studiestöd

Dokument:

Jämställdhet inom e-sport

Interpellation 2021/22:175 av Michael Rubbestad (SD)

Interpellation 2021/22:175 Jämställdhet inom e-sport av Michael Rubbestad SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S I september 2021 rapporterades om att stora kvinnliga e-sportstjärnor, exempelvis svenska Julia Juliano Kiran, lämnar Counter-Strike-scenen CS för att det inte finns några turneringar som lämpar sig

Inlämnad: 2021-12-07 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:175 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhet inom e-sport

Höjningen av räntan på CSN-lån

Interpellation 2021/22:68 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2021/22:68 Höjningen av räntan på CSN-lån av Daniel Riazat V till Statsrådet Matilda Ernkrans S Under pandemin blev det tydligare än någonsin hur viktigt det är att alla får möjlighet och tillgång till utbildning samt att trösklarna in måste vara så låga som möjligt. Rekordmånga har sökt till högskolor,

Inlämnad: 2021-10-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2021/22:68 av Daniel Riazat (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjningen av räntan på CSN-lån

Skärpta krav på pedagogisk omsorg

Interpellation 2020/21:858 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2020/21:858 Skärpta krav på pedagogisk omsorg av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S I september 2018 tillsattes en utredning med fokus på pedagogisk omsorg. Denna utredning presenterades för exakt ett år sedan, och remisstiden avslutades i oktober förra året. I ett inslag nyligen uttalade

Inlämnad: 2021-08-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2020/21:858 av Roger Haddad (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skärpta krav på pedagogisk omsorg

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.